seurakuntavaalit

Seurakuntavaalien tulokset

Seurakuntavaalien äänestys päättyy 18.11. klo 20. Seurakuntien tulostietoja julkaistaan näillä sivuilla sitä mukaan kuin seurakunnat antavat tuloksille julkaisuluvan.

Tällä sivulla julkaistaan alustavat tulokset. Tiedot perustuvat seurakuntien vaalien laskentajärjestelmään syöttämiin tietoihin, jotka vielä erikseen vahvistetaan Parkanon seurakunnan verkkosivulla.

Parkanon seurakunta

http://www.parkanonseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

26,9 %

Äänestäneitä 1253
Äänioikeutettuja 4656

Ennakkoäänestysprosentti

15,8 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

22,6 %

Äänestäneitä 28
Äänioikeutettuja 124

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 19 kpl
Valituista uusia 9 kpl
keski-ikä vuotta 52 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Saara Kautto esiopettaja 37 Keskiryhmien ehdokaslista 312,00 * 67
Hanna Ojalainen  yrittäjä 27 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 282,00 * 44
Helena Ojennus eläkeläinen 50 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 271,00 * 54
Virpi Uusi-Luomalahti kuntohoitaja 15 Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista 230,00 * 66
Jouko Marttila liikennöitsijä 40 Keskiryhmien ehdokaslista 156,00 * 58
Pasi Viitasalo  rak.ins, yrittäjä 35 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 141,00 * 37
Matti Ylitörmä  opiskelija 60 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 135,50 * 27
Marjo Ojanen  lähihoitaja 10 Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista 115,00 * 48
Marianna Kuusikko Liikkuva koulu-koordinaattori, yrittäjä 38 Keskiryhmien ehdokaslista 104,00 * 52
Armi Sivula opiskelija, henkilökohtainen avustaja 5 Kristillisten perusarvojen puolesta ehdokaslista 103,00 * 36
Reijo Lempinen yrittäjä 25 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 94,00 * 33
Tuula Haapamäki  henkilökohtainen avustaja 47 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 90,33 * 24
Reetta Myllyniemi  myyjä 41 Keskiryhmien ehdokaslista 78,00 * 48
Jyrki Uotila eläkeläinen 14 Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista 76,67 * 31
Sari Lähteenmäki sairaanhoitaja 26 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 70,50 * 28
Aila Sammi lasten ja nuorten erityisohjaaja 55 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 67,75 * 24
Taisto Viitasalo  yrittäjä 45 Keskiryhmien ehdokaslista 62,40 * 29
Tapio Ristamäki  pääluottamusmies/työsuojeluvaltuutettu 13 Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista 57,50 * 25
Seppo Seilo  asiantuntija, pti 32 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 56,40 * 24

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Janne Penttilä   myyjä 52 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 54.2 19
Jari Sammatti   yrittäjä 17 Herää seurakunta ehdokaslista 53.0 17
Arto Mäkinen   yrittäjä 42 Keskiryhmien ehdokaslista 52.0 17
Perttu Kovesjärvi   diplomi-insinööri 3 Kristillisten perusarvojen puolesta ehdokaslista 51.5 30
Toini Viinamäki kehittämispäällikkö, eläkeläinen 34 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 47.0 23
Paula Oksanen   eläkeläinen 11 Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista 46.0 18
Matti Perälä   yrittäjä, kuntohoitaja 53 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 45.1667 19
Matti Taanila   eläkeläinen 44 Keskiryhmien ehdokaslista 44.5714 15
Riikka Rantala   operaatiovastaava 29 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 40.2857 20
Maija Linna   yo-merkonomi 39 Keskiryhmien ehdokaslista 39.0 12
Ira Sirkiä teologian opiskelija 57 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 38.7143 18
Susanna Huuskonen   koneistaja 7 Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista 38.3333 17
Anne Kukkola   vt. luokanopettaja 23 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 35.25 16
Sirpa Heiniluoma   tradenomi (yamk), toimistosihteeri 36 Keskiryhmien ehdokaslista 34.6667 9
Liisa Toivanen-Majuri   dipl. kielenkääntäjä 6 Kristillisten perusarvojen puolesta ehdokaslista 34.3333 20
Hannu Valli   eläkeläinen 59 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 33.875 18
Joni Kuronen   tarjoilija 8 Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista 32.8571 10
Anneli Humala eläkeläinen 21 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 31.3333 13
Leo Perkiö   eläkeläinen 43 Keskiryhmien ehdokaslista 31.2 5
Jesse Rintala   opiskelija 54 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 30.1111 15
Erkki Piilola luontovalvoja 12 Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista 28.75 9
Minna Kylä-Utsuri   lääketyöntekijä 24 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 28.2 12
Riia Koskela   kotiäiti, suurtalouskokki 49 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 27.1 13
Matti Yläinen eläkeläinen 16 Herää seurakunta ehdokaslista 26.5 16
Jani Majuri   yrittäjä 4 Kristillisten perusarvojen puolesta ehdokaslista 25.75 14
Pertti Kohtala   eläkeläinen 22 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 25.6364 11
Marja-Leena Lahtinen   lähihoitaja 9 Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista 25.5556 6
Sari Hellgrén   sosionomi-diakoni 48 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 24.6364 10
Ville Syngelmä   yritysmyyjä 33 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 23.5 8
Kati Pajunen   kirjanpitäjä 51 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 22.5833 10
Heikki Saarela   yrittäjä 31 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 21.6923 6
Marianna Sammi   lähihoitaja 56 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 20.8462 8
Kalevi Hotari   yrittäjä 2 Kristillisten perusarvojen puolesta ehdokaslista 20.6 3
Minna Rantanen   toimistosihteeri 30 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 20.1429 5
Veikko Taipale   putkiasentaja 58 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 19.3571 7
Karoliina Peltola   merkonomi 28 Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista 18.8 2
Aila Aaltio-Järvirova   eläkeläinen 46 Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista 18.0667 5
Sami Siro   opiskelija 18 Herää seurakunta ehdokaslista 17.6667 11
Pertti Laatu   ammattimies 20 Herää seurakunta ehdokaslista 13.25 6
Timo Kastula   sähköasentaja 19 Herää seurakunta ehdokaslista 10.6 3

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja

Varajäsenet vertausluvuttain

 

 

 

         

    

   

 

 

 

 

 

 

Nimi

Ääniä   Vertausluku

 

 

Itsenäinen seurakuntamme ehdokaslista

 
 
 

1.

 

52

 

Penttilä, Janne

19

 

54.200

 
 

myyjä

 
 
 

2.

 

53

 

Perälä, Matti

19

 

45.167

 
 

yrittäjä, kuntohoitaja

 
 
 

3.

 

57

 

Sirkiä, Ira

18

 

38.714

 
 

teologian opiskelija

 
 
 

4.

 

59

 

Valli, Hannu

18

 

33.875

 
 

eläkeläinen

 
 
 

5.

 

54

 

Rintala, Jesse

15

 

30.111

 
 

opiskelija

 
 
 

6.

 

49

 

Koskela, Riia

13

 

27.100

 
 

kotiäiti, suurtalouskokki

 
 
 

7.

 

48

 

Hellgrén, Sari

10

 

24.636

 
 

sosionomi-diakoni

 
 
 

8.

 

51

 

Pajunen, Kati

10

 

22.583

 
 

kirjanpitäjä

 
 
 

9.

 

56

 

Sammi, Marianna

8

 

20.846

 
 

lähihoitaja

 
 
 

10.

 

58

 

Taipale, Veikko

7

 

19.357

 
 

putkiasentaja

 
 
 

11.

 

46

 

Aaltio-Järvirova, Aila

5

 

18.067

 
 

eläkeläinen

 

 
 

Yhteisvastuun kirkko ehdokaslista

 
 
 

1.

 

11

 

Oksanen, Paula

18

 

46.000

 
 

eläkeläinen

 
 
 

2.

 

7

 

Huuskonen, Susanna

17

 

38.333

 
 

koneistaja

 
 
 

3.

 

8

 

Kuronen, Joni

10

 

32.857

 
 

tarjoilija

 
 
 

4.

 

12

 

Piilola, Erkki

9

 

28.750

 
 

luontovalvoja

 
 
 

5.

 

9

 

Lahtinen, Marja-Leena

6

 

25.556

 
 

lähihoitaja

 

 
 

Kristillisten perusarvojen puolesta ehdokaslista

 
 
 

1.

 

3

 

Kovesjärvi, Perttu

30

 

51.500

 
 

diplomi-insinööri

 
 
 

2.

 

6

 

Toivanen-Majuri, Liisa

20

 

34.333

 
 

dipl. kielenkääntäjä

 
 
 

3.

 

4

 

Majuri, Jani

14

 

25.750

 
 

yrittäjä

 
 
 

4.

 

2

 

Hotari, Kalevi

3

 

20.600

 
 

yrittäjä

 

 
 

Kirkko on meitä jokaista varten ehdokaslista

 
 
 

1.

 

34

 

Viinamäki, Toini

23

 

47.000

 
 

kehittämispäällikkö, eläkeläinen

 
 
 

2.

 

29

 

Rantala, Riikka

20

 

40.286

 
 

operaatiovastaava

 
 
 

3.

 

23

 

Kukkola, Anne

16

 

35.250

 
 

vt. luokanopettaja

 
 
 

4.

 

21

 

Humala, Anneli

13

 

31.333

 
 

eläkeläinen

 
 
 

5.

 

24

 

Kylä-Utsuri, Minna

12

 

28.200

 
 

lääketyöntekijä

 
 
 

6.

 

22

 

Kohtala, Pertti

11

 

25.636

 
 

eläkeläinen

 
 
 

7.

 

33

 

Syngelmä, Ville

8

 

23.500

 
 

yritysmyyjä

 
 
 

8.

 

31

 

Saarela, Heikki

6

 

21.692

 
 

yrittäjä

 
 
 

9.

 

30

 

Rantanen, Minna

5

 

20.143

 
 

toimistosihteeri

 
 
 

10.

 

28

 

Peltola, Karoliina

2

 

18.800

 
 

merkonomi

 

 
 

Keskiryhmien ehdokaslista

 
 
 

1.

 

42

 

Mäkinen, Arto

17

 

52.000

 
 

yrittäjä

 
 
 

2.

 

44

 

Taanila, Matti

15

 

44.571

 
 

eläkeläinen

 
 
 

3.

 

39

 

Linna, Maija

12

 

39.000

 
 

yo-merkonomi

 
 
 

4.

 

36

 

Heiniluoma, Sirpa

9

 

34.667

 
 

tradenomi (yamk), toimistosihteeri

 
 
 

5.

 

43

 

Perkiö, Leo

5

 

31.200

 
 

eläkeläinen